Dubultkrusts Akas zīme,Ozols
Akas simbols raksturo pasaules pamatu; tajā, caur simboliskiem akas grodiem, kurus rada četri slīpie krusti, veidojas tukšuma telpa jeb Sākotne. Šajā zīmē savienojas augša ar leju un debesis ar pazemes ūdeni. Šī zīme ievada jaunu Saules gadu, tāpēc tā ir arī Saules un pasaules zīme.Šī zīme sargā ģimeni.
Dieva Zīme - saiknei ar augstākajiem spēkiem
Dieva zīme parasti
tiek attēlota kā plaknē vertikāli novietots trijstūris, kura smaile norāda uz
debesīm un simbilizē debesis kā pasaules jumtu. Raksts simbolizē debesis,
vīrišķo spēku, gaismu un tiekšanos augšup.
Sendienās Dieva zīmi
parasti iegrieza uz sadzīvē izmantojamām lietām. Mūsu senči savu māju jumtus
veidoja atbilstoši šai zīmei, tādējādi dzīvojot zem Dieva zīmes. Tiek
uzskatīts, ka zīme piesaista dievišķos un radošos spēkus.
Laimas Zīme - lai viss izdotos
Laimas zīme uzskatāma par vienu no vissenākajām zīmēm, jo tā sastopama uz māla traukiem un akmens cirvjiem jau 3000 gadu senās cilšu apmetņu vietās. Zīmes grafiskais attēls atvasināts no skujas – slotiņas raksts aizsargā, aizslauka nevēlamo. Tā kā priežu un egļu skujas ir mūžzaļas, arī Laima vienmēr ir blakus. Žagars skuja un slota ar savām simboliskajām īpašībām pārnes laimi un labu izdošanos arī uz priekšmetiem, kur tie attēloti.
Mēness Zīme - Mēness Krusts
Mūsu senči izmantojuši Mēness kalendāru savu ikdienas darbu plānošanā. Mēness simbolam ir visciešākā saite ar zemkopības kultu. Zemnieks zināja, ka Mēness ietekmē un veicina augšanu, tāpēc pielūdza Mēnesi. Augošs un dilstošs Mēness ir dzīvības un iznīcības zīmes. Mēness ir arī uzskatīts par karavīru sargātāju un ar Mēness zīmēm vairāk ir rotāti vīriešu, it īpaši karavīru apģērbi un rotaslietas. Senās rakstu veidošanas tradīcijas liecina, ka simboli, kas saistīti ar debesu sfēru, bijuši goda tērpu rotājumi un rakstu hierarhijā ir ieņēmuši augstāku pakāpi. Mēness krustam piemīt sargātāja spēks.
Zalktis - gudrībai
Zalktis simbolizē gudrību un zintniecību, tas ir svēts dzīvnieks, kam pieejam visa gudrība. Tiek uzskatīts, ka visspēcīgākais ir baltais zalktis. Zalkša zīmi mēdz pieskaitīt Māras zīmju grupai, jo Māra mēdzot iemiesoties čūskā. Senie latvieši uzskatīja cilvēku par Dieva laistu radījumu, kam ir augums, dvēsele un velis. Mirušā cilvēka dvēsele aiziet atpakaļ pie Dieva, bet augums un velis nonāk pie Māras – Veļu mātes gādībā. Latviešu uztverē velis turpina dzīvi Veļu mātes valstībā jeb Viņā saulē, Aizsaulē pēc tam, kad mirušais augums nodots Zemes mātei. Veļi nedzīvo bezdarbībā: tie gana govis, zirgus, arī plucina sniegu, strādāšana norit līdzīgi ļaužu sētas darbiem. Dzīvo saites ar mirušajiem nekad nepārtrūkst, jo reizi gadā veļi tiek aicināti uz mielastu ļaužu sētā.Zalkša zīme bieži ir sastopama sieviešu apģērbos un uz pirts lietām.
Zvaigznes sargā no ļauna
Saules Zīme - atjauno un saglabā kopējo harmoniju
Latviešu tautas folklorā no debesu spīdekļiem centrālais ir Saule. Saules zīme ir spēcīgs Saules gaismas simboliskais attēlojums. Tā tēlota nepārtrauktā kustībā kā dzīvības spēku kulminācijas un piepildījuma zīme, kā dzīvības un Visuma norišu harmonijas simbols.
Citu zīmju vidū Saules zīme ir uz augstākās pakāpes - tā ir visa redzētāja un zinātāja – augstāko ētisko vērtību simbols.
Visvairāk Saules zīme tiek lietota sieviešu rotās, it sevišķi meitu pūra mantās.
Saules zīmes ir paši svarīgākie raksti goda tērpos, kāzās obligāti arī līgavainim. Saule ir visa sākums – siltums un gaisma, kam lemts apspīdēt arī Jūsu laulību. Mūžīgu gaismu jaunajai ģimenei!
Ūsiņš - dārza darbiem
Ūsiņa zīme apzīmē senākā gaismas dieva Ūsiņa zirgus, Saules vedējus. Zīme ir labvēlīga pret mājlopiem, īpaši - zirgiem.Ūsiņa zīme ir visbiežāk sastopama cimdos. Šādus cimdus sauc par atslēgaiņiem, un tie valkātājam dod īpašu veiksmi ceļā.
Māras Krusts - dziedināšanai un veiksmei
Senie latvieši ticēja, ka visa materiālā pasaule atrodas Māras pārziņā, tai skaitā arī maize, uguns un tās saglabāšana. Varbūt tādēļ krustu krusts, kurš tiek uzvilkts uz maizes klaipiņa un vakarā ievilkts pavarda pelnos, guvis nosaukumu Māras krusts. Zīme cieši saistīta ar uguni, māju, auglību.
Lieta, kam Māras krusts uzvilkts, simboliski tiek ziedota Mārai, saņemot pretī tās svētību un uzraudzību. Reizēm krustu krustu sauc arī par Laimas krustu. Māras krustu bieži tika iekļauts sieviešu rotās un apģērbos.
Zintnieki ir pārliecināti, ka Māras krusts ap sevi rada īpašu enerģiju, kas aizsargā, dziedina un nes veiksmi.
Ugunskrusts - pret ļaunumu
Folklorā pērkona zīme simbolizē gaismu, uguni un dzīvību. Senās baltu ciltis to uzskatījuši arī par saules zīmi, kas attēlo Saules kustību, enerģiju, tās vīrišķo spēku. Šai zīmei ir dažādi grafiskie attēlojumi – labiskais, kreiliskais, ar ierotītiem galiem, kas darbojas kā ļaunuma atvairītājs un sargātājs pret nevēlamām dabas parādībām. Sendienās ugunskrustu mēdza iegriezt bērna gultiņas galā vai izšuva uz sedziņas, kurā tīt mazuli, šādā veidā atvairot ļaunos garus.
Austras koks
Šajā simbolā izteikts cilvēka priekšstats par pasauli: koka saknes simbolizē pazemes pasauli, stumbrs – vidus pasauli – vietu, kurā mēs uzturamies kopā ar dzīvniekiem un augiem, bet lapotne simbolizē augšējo, debesu pasauli, uz kuru visi tiecas. Šajā kokā apvienota izpratne par mūsu pagātni, tagadni, nākotni, par mūsu senčiem, mums pašiem, mūsu bērniem. Pasaules koka tēls sastīts ar saules ceļu, tas ir lēkta un rieta personificējums, saukts arī par rīta blāzmas Austras koku. Tā zaros novietojas debesu spīdekļi – saule, mēness, zvaigznes, putni.
Jumis - auglībai un svētībai
Jumis ir auglības zīme, ar kuru saistīti dažādi pļaujas un ražas rituāli. Grafiski Jumja zīme atgādina divus sakrustotus kāsīšus. Par Jumja mājvietu tiek uzskatīti divi kopā saauguši ziedi vai rieksti, gan tradicionāli arī divas labības vārpas – Jumim viss padodas dubulti. Jumi mēdza glabāt istabā goda vietā, kā arī jaunu meitu pūra lādes dibenā. Seni ticējumi vēsta - tam, kas atrod jumi, ir laime.
Zīmi bieži auda jostās, iecirta virs durvīm, pagrabiem, klētīm, skapjiem. Tāpat bieži, gatavota no koka, Jumja zīme tiek novietota spāru galos, tādējādi mājās nodrošinot bagātību un saticību. Jostu, kurā ieausts Jumis, parasti nēsā saimnieks.